Hírek Az év európai fája 2019-benEbben az évben a pécsi havihegyi mandulafa nyerte el az év európai fája címet.
Az örök megújulás szimbóluma 135 éves.
https://www.treeoftheyear.org/Vysledky?lang=hu-HU
Mi lesz a fehér akáccal?Vitathatatlan gazdasági jelentősége mellett az akác a Kárpát-medence őshonos élővilágának, gazdag természeti örökségének egyik veszélyeztetője, ám teljes kiirtása az országból a gazdasági haszna miatt nem kívánatos és a gyakorlatban nem is lehetséges tovább >> Ritka fák Dél-KínábanA Kujcsou tartomány Csecsin településén felfedezett galambfák némelyike több mint 800 éves. (2009. október) tovább >> ErdőtörvényMájus 25-én megjelent a Magyar Közlönyben az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény. A törvény 2009. július 10-én lép hatályba. tovább >> Támadnak a levéltetvekMagyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara előrejelzése (2009. 05.07.)
Márciusban még úgy látszódott, hogy komoly hátrányban van a természet a szokásos fejlődéssel, aztán az átlagosnál melegebb április úgy felgyorsított mindent, növényfejlődést, virágzást, hogy már jó kéthetes előnyt szerzett a vegetációban. Közben az áprilisi csapadék igen elmaradt a szokásostól és a többszöri erős szeles időszak a meleggel párosulva szikkasztó hatású lett. Ma már csapadékhiány van országszerte, a helyi esők keveset tudtak pótolni, a beígért május eleji nagyobb csapadék is elmaradt, erősen látszik a határ egyenetlen fejlődésén.
Az előbbiekben vázolt helyzet, nem indított el gombás fertőzéseket, de nagyon kedvez a párás meleg a levéltetveknek, szinte minden faja megjelent, szokatlanul korán és nagy számban rajzanak. A későbbiekben a száraz idő jellegzetes kártevői és a lisztharmatok erősödése várható. Sas-hegy2009-ben február 28-án nyit a sas-hegyi látogatóközpont Budapesten.
Akik visszatérő vendégek a Sas-hegyen, azok tudják, hogy az egyik legszebb időszak a márciusi kökörcsin-virágzás. Bár most még hótakaró borít mindent, reméljük, hogy már nem kell sokáig várnunk. A tanösvény és a kiállítás mindenesetre megnyílik február 28-án, szombaton. A nyitva tartás változatlan: kedd-szombat-vasárnap 10.00-18.00 óra. A hegyre akkor is érdemes ellátogatni, ha kitart addig a tél, hiszen a Sas-hegy ilyenkor is gyönyörű!
|
|
JuharA juhar vagy juharfa korábban a juharfélék (Aceraceae), a legújabban elfogadott rendszerezés alapján a szappanfafélék (Sapindaceae) családjába sorolt növénynemzetség. A nemzetség tudományos neve (Acer) a latin nyelvből származik, jelentése „éles”, ami a levelek jellegzetes csúcsaira utal, és először a francia botanikus, Joseph Pitton de Tournefort használta a növényre 1700-ban.
Főleg a mérsékelt övben elterjedt kis fák vagy cserjék tartoznak ide, körülbelül 100 faj. A levelek tenyeresen karéjosak, vagy páratlanul szárnyaltak, a virágok redukáltak, gyakori a szélmegporzás. A porzók két körben helyezkednek el, számuk körönként öt, olykor csak négy. Termésük jellegzetes repítőkészülékkel ellátott ikerlependék. Faanyagának, főleg a hegyi juharénak (Acer pseudoplatanus), külön neve van: jávor.
Korai juhar
Acer platanoides
Platánlevelű juharnak is nevezik. Gyors növekedésű, rövid időn belül eléri legnagyobb magasságát (25 m). Számos nemesített fajtája ismert.
Alak: Terebélyes, oszlopos.
Levél: Tenyeresen osztottak, ötkaréjúak, 15 cm hosszúak és 17,5 cm szélesek. Ritkásan, szálkába keskenyedően fogazottak. Hosszú, vékony levélnyelük megtörve tejnedvet ereszt. Élénkzöldek, mindkét oldalukon kopaszok. Őssszel sárgára vagy pirosra színeződnek.
Kéreg: Szürke és sima.
Virág: Aprók, világos sárgászöldek. Feltűnő, fürtjeik tavasszal, a lombfakadás előtt vagy azzal egy időben nyílnak.
Termés: Termésszárnyai 5 cm-esek, széttartók.
Származási hely: Dny-Ázsia, Európa.
Élőhely: Hegyvidéki erdők.
Mezei juhar
Acer campestre
Alak: Szabályosan terebélyes
Kéreg: Vörösestől a narancsbarnáig, vékony pikkelyesen leváló
Levél: Ujjasan ötkaréjú, lekerekített csúcsú, ősszel lehulló
Virág: Sárgászöld, gátolt növésű bugában áprilisban virít
Termés: 2,5 cm hosszú, éretlenül piros, csomókban lógnak az ágon
Származási hely: Észak-Afrika, Délnyugat-Ázsia, Európa
Élőhely: Erdők, sövények, cserjések
A levéllemez felül fénytelen, sötétzöld, fonákja világosabb. A mezei juhar a tápanyagban gazdag vályog- vagy törmeléktalajokon az aljnövényzetben bővelkedő gyertyános tölgyesekben, az ártéri erdőktől a karsztbokorerdőkig a legtöbb erdőtársulásban előfordul, 900 méter magasságig.
A mezei juhar inkább bokorra hasonlít, 10-15 m magas. A hegyi juhar 400-500 évet is elérhet, míg a korai és a mezei juhar rövidebb életűek, 150-200 évig élnek.
|
|